Seyahat tutukluları için AYM önünde harekete müsaade verilmedi

Posted by

Nur Kaplan

ANKARA – Seyahat Parkı Davası’nda 9 yıl süren yargılama sonucunda 7 kişi tutuklandı. İş insanı Osman Kavala ağırlaştırılmış mahpus cezası alırken, Mücella Yapan, Çiğdem Mater, Hakan Altınay, Mine Özerden, Can Atalay, Tayfun Kahraman ve Yiğit Ali Ekmekçi’ye de 18 yıl mahpus cezası verildi.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ve bağlı odaların Seyahat Davası’nda verilen mahpus cezalarına karşı başlattığı Adalet Nöbeti 100’üncü gününü doldurdu.

Bugüne kadar TMMOB ve bağlı odaların üyeleri Mimarlar Odası binası önünde adalet nöbeti tutuyordu.

Meslek odaları Adalet Nöbeti’ni 100’üncü gününde Anayasa Mahkemesi önünde açıklama yapmak, daha sonra ise forum düzenleme kararı aldı. Fakat AYM önünde basın açıklaması yapmak isteyen kümeye polis müsaade vermedi.

Açıklamaya müsaade verilmemesi üzerine AYM karşısında bulunan Ahlatlıbel Parkı’ına geçen meslek odası temsilcileri ile polis ortasında arbede yaşandı. Polisin çembere aldığı küme oturma hareketine geçerek basın açıklamasını okudu.

TMMOB üyeleri, açıklamanın akabinde forum düzenledi. Forumda, Seyahat Davası’nda tutuklananların mektupları okundu.

‘GEZİ PARKI’NI SAVUNMAK MESLEKSEL ETİK UNSURLARIMIZDAN BİRİYDİ’

Meslek alanlarının tarihî birikimle, temel prensipleri çerçevesinde, halka ilişkin olanı müdafaanın ve kamu faydasını savunmanın mühendis, mimar ve kent plancılarının temel vazifesi olduğunu söyleyen Kent Plancıları Odası Genel Sekreteri Ayhan Erdoğan, Seyahat Parkı için gayret etmenin de mesleksel etik unsurlarından biri olduğunu söyledi.

Erdoğan, şunları kaydetti:

“2013 Haziran’ında, korunması gereken sırf kamusal alanlar da değildi üstelik. İktidarın baskı siyasetleri, temel hak ve hürriyetleri günden güne askıya alması yurttaşların nefes alması daha da zorlaşıyor, ülkenin geleceği karanlığa gömülüyordu.

Aydınlık bir geleceği savunma, niyet ve söz özgürlüğüne sahip çıkma iradesi ile doğal alanlarımızı, meralarımızı, kıyılarımızı, ormanlarımızı, kamusal alanlarımızı müdafaa fikirlerinin kesiştiği sembolik bir yere dönüştü Seyahat. Farklı gayret alanları kesişti ve ülkemizin toplumsal gayret tarihine kazınacak bir halk hareketine dönüştü.”

‘GEZİ’Yİ TUTSAK ETMEYE YALNIZLAŞTIRMAYA AMAÇLIYORLAR’

AK Parti’nin Seyahat direnişini yargılamalarla karalamaya çalıştığını söyleyen Erdoğan, “Uzun ve bariz hukuksuzluklar içeren bir dizi teşebbüsün akabinde son olarak kendi partisinden milletvekili aday adayı olan bir yargı mensubu üzerinden arkadaşlarımızın nezdinde Gezi’yi tutsak etmeye, yalnızlaştırmayı amaçladılar.” dedi.

‘GEZİ’DEN VE ARKADAŞLARIMIZDAN ELİNİZİ ÇEKİN’

Gezi davası tutukluların nezdinde milyonların örgütlülüğünü ve talebinin yok edilmeye çalışıldığını söz eden Erdoğan, şöyle devam etti:

“Biliyoruz ki bugün yaşanan derin yoksulluktan, ülkenin çöküşünden çıkışın yolu Seyahat Direnişi’nde ayağa kalkan milyonların örgütlülüğünden geçiyor.

Hukuksuz tutuklama kararlarının verildiği günden itibaren başlattığımız ve bugün 100. Gününe giren Adalet Nöbetleri vesilesiyle bir kere daha kararlılıkla belirtiyoruz: TMMOB ve bağlı Odaları olarak, mesleksel ve teknik bilgimizi halkın faydasına kullanmaya devam edeceğiz, arkadaşlarımızı asla yalnız bırakmayacağız ve bu ülkenin en görkemli halk hareketi olan Gezi’ye sahip çıkmayı kararlılıkla sürdüreceğiz.

Adalet Nöbetlerimizin 100. gününde bir defa daha sesleniyoruz: Arkadaşlarımızı derhal hür bırakın. Bu hukuksuzluğa bir an evvel son verin. Gezi’den ve arkadaşlarımızdan elinizi çekin. Ve şunu bilin ki; Biz kazanacağız, Seyahat kazanacak.” (DUVAR)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.