Son dakika… Çin-Tayvan sınırında tansiyon had safhada: “Uçaklarını düşürelim”

Posted by

Tayvan-Çin ortasındaki gerginlik had safhaya ulaştı. ABD Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi’nin Tayvan’ı ziyaret edeceği bilgisinin akabinde Çin donanması, Tayvan Boğazı ve Güney Çin Denizi’nde kapsamlı tatbikatlar yaptı. Pelosi’nin ofisinden yapılan son açıklamada ise heyetin Singapur, Malezya, Güney Kore ve Japonya’yı ziyaret edeceği açıklandı. Pelosi’nin Güney Asya’daki adaya gitmesi, 1997’den beri adaya yapılan en üst seviye ABD ziyareti olacaktı.

Xinhua ajansının haberine nazaran, Çin Halk Kurtuluş Ordusu (PLA), Tayvan Adası’nın karşı kıyısındaki Pingtan Adaları’nda “gerçek cephaneli” tatbikat yaptı. Çin Devlet Lideri Şi Cinping ile ABD Lideri Joe Biden ortasında 28 Temmuz’da yapılan telefon görüşmesi ile tıpkı gün duyurulan tatbikat, Tayvan Adası’nın 125 kilometre açığında ve Pelosi’nin ziyaret etmesi beklenen Taipei kentine 185 kilometre mesafedeki bölgede icra edildi. Öteki taraftan Çin ordusu, Tayvan’a en yakın kıyı eyaleti olan Fujian’a çok sayıda ağır askeri teçhizat sevkiyatı gerçekleştirdi.

Öte yandan Çin devlet televizyonu CCTV, dün akşam saatlerinde yayımladığı haberinde, PLA donanmasına ilişkin, “Tip 055” sınıfı, güdümlü füze taşıyan Yan’an muhribinin Güney Çin Denizi’nde gerçek cephaneyle atış yaptığı tatbikatın manzaralarını paylaştı.

Çin’in son iki savaştan evvel kullandığı ‘Sizi uyarmadığımızı söylemeyin’ sloganı, tekrar gündeme sokuldu. Sloganı geniş biçimde kullanan Çin’in resmi yayın organı Küresel Times, 1962’deki Hindistan savaşı ve 1979’daki Vietnam çatışmasını hatırlattı.

TAYVAN’DA SİREN SESLERİ

Bu ortada Tayvan’da sokaklarda hava saldırısına karşı sivil savunma tatbikatları düzenlendi. Toplumsal medyada paylaşılan görüntülerde sirenlerin çaldığı görüldü.

ABD DE HAREKETLİLİĞİNİ ARTIRDI

Pelosi’nin ziyaret söylentileri öncesinde Çin’le birlikte ABD de Tayvan yakınlarındaki askeri hareketliliğini artırdı. ABD donanmasının Pasifik’teki 7. filosuna bağlı vazife yapan Ronald Reagan savaş gemisinin, hafta başında harp filosuyla Singapur’dan ayrılarak kuzeydoğu istikametinde Güney Çin Denizi’ne yanlışsız hareket ettiği bildirilmişti. 

Güney Çin Denizi’nde egemenlik tartışmalarına husus olan Spartly Adaları’nın yakınlarında seyreden filonun varış gayesine ait açıklama yapılmazken, söz konusu doğrultuda ilerlemesi halinde Tayvan’a ulaşacağı öngörülüyor.

“South China Sea Brief” isimli blokun müellifi, Vietnamlı deniz güvenliği uzmanı Duan Dang, Twitter hesabında, Çin’e ilişkin bir “Tip 052D” destroyer ve bir “Tip 054A” fırkateynin, evvelki gün ABD uçak gemisinin 27 kilometre ve 25 kilometre yakınında görüldüğüne dair deniz takip bilgilerini paylaşmıştı.

SİLİNEN TWİTTER İLETİSİ: PELOSİ’NİN JETİNİ DÜŞÜRELİM

Global Times, Pekin’in en üst düzeydeki fikir kuruluşu Çin Toplumsal Bilimler Akademisi’ndeki Tayvan Araştırmaları Enstitüsü’nün lideri Yang Mingjie’nin görüşlerine yer verdi. Yang Mingjie, Nancy Pelosi’nin uçağını durdurmak için Çin jetlerinin havalanmasının hala bir seçenek olduğunu söyledi, ABD’nin Çin halkını hiçbir vakit küçümsememesini istedi.

Global Times’taki yorum, gazetenin eski genel yayın direktörü ve Çin’in ünlü propagandistinin paylaştığı bir Twitter bildirisini silmesinden çabucak sonra geldi. Kelam konusu Twitter bildirisinde, Hu Xijin isimli ateşli propagandist Pelosi’nin uçağının Çin jetleri tarafından düşürülmesini önerdi.

Hu Xijin, “Jetlerimiz tüm engelleyici taktikleri kullanmalı. Şayet bunlar hala deva değilse, bence Pelosi’nin uçağının düşürülmesi bence sorun değil” yazdığı bildirisi kısa müddette sildi.

KAYNAK: AJANSLAR

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.