Son dakika, Erdoğan ve Milanovic’ten ortak basın toplantısı

Posted by

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “(Hırvatistan) Ticaret hacmimiz geçen sene güçlü bir toparlanma göstererek salgın öncesi seviyeyi geride bıraktı ve 900 milyon doları yakaladı” dedi.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları:

6 yıl ortadan sonra Zagreb’de tekrar bulunmaktan büyük memnuniyet duyuyorum. Türkiye – Hırvatistan bu yıl diplomatik bağlarının 30. yıldönümünü kutluyor. Evvelki yıllardaki Hırvatistan’daki sarsıntıya birinci koşan ülkelerden biri Türkiye olmuştur.

Rusya -Ukrayna ortasındaki savaşı ele alıp etraflıca onu kıymetlendirme fırsatımız oldu. 2 Ekim’de Bosna Hersek’te yapılacak seçimi de kıymetlendirme fırsatımız oldu.

Hırvatistan ile ticaret hacmimiz salgın öncesi seviyeyi geride bıraktı ve 900 milyon doları yakaladı. Bunu çok daha ileriye taşımanın uğraşı içindeyiz. Hırvatistan’ın birinci jeotermal santrali, demiryolu projesi Türk firmalarınca üstlenildi.

Bir bölge ülkesi olarak Türkiye Balkanlar’da yaşanan tüm gelişmeleri yakından izlemektedir. Görüşmelerimizde Güneydoğu Avurpa’da barış ve iskikrarın korunmasıni ele aldık. Türkiye ve Hırvatistan olarak birlikte yapabileceğimiz katkılar üzerinde durduk.

Putin’in haklı olduğu bir mevzu var. Tahıl sevkiyatında gönderilen tahıllar, güçlü ülkelere gidiyor, yoksul ülkelere değil. Yoksul ülkelere tahıl sevkiyatı yapılmalı. Rusya’dan da tahıl sevkiyatının başlamasını istiyoruz.

Dayton Muahedesi, Bosna Hersek için bir tahlil muahedesi değildir. Aliya İzzetbegoviç ile görüştüğümde bana, ‘Başka yapacak rastgele birşeyimiz yoktu. Zoraki bu imzayı attık’ demişti.

AYRINTILAR GELİYOR…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.