TRT’den bandrol fiyatlarına artırım savunması

Posted by

Tarafsız yayıncılık yükümlülüğüne rağmen iktidar yanlısı yayınlar yaptığı gerekçesiyle eleştirilen TRT, bandrol fiyatlarının arttırılmasını döviz kurundaki yükseliş ve enflasyon artışına bağladı. CHP Milletvekili Atilla Sertel’in, “Kasanız dolu, niçin bandrol fiyatlarına artırım yapılıyor?” sorusuna verilen cevap, TRT’nin katlanarak artan masraflarının yurttaşın cebinden karşılandığını ortaya koydu.

TRT’nin 2011 ve 2021 yıllarını da kapsayan 10 yılda elektrik faturaları ve bandrol fiyatı için yurttaşın cebinden aldığı vergi 24 milyar TL’ye ulaştı.

BirGün’den Mustafa Bildircin’in haberine nazaran,TRT’nin gelirlerinin kıymetli bir kısmını oluşturan ve cep telefonu, akıllı saat, bilgisayar ve tablet üzere eserlerin satışından elde edilen bandrol fiyatları yıllar prestijiyle giderek zamlandı. Bandrol fiyatlarına Mayıs’ta yapılan artırımın akabinde cep telefonlarında oran yüzde 10’dan yüzde 12’ye, akıllı saatler yüzde 8’den 14’e, bilgisayar ve tabletlerde ise yüzde 2’den yüzde 4’e çıkartıldı. Elektrik faturalarından TRT hissesinin kaldırılmasının akabinde kurumun gelir kaybının telafisi için artırıldığı bildirilen bandrol fiyatlarına yönelik TRT idaresinden de enteresan bir açıklama geldi.

CHP’li Atilla Sertel TRT yöneticilerine, “Kasanızda toplam 2,8 milyar TL para var. Kurumun bu kadar parası varken neden hala vatandaşın bandrol fiyatlarına artırım yapılıyor?” diye sordu. TRT idaresinin, sarfiyatların yurttaşın sırtına yüklendiğini ortaya koyan cevabında şu sözler kullanıldı: Yayıncılık faaliyetlerinin sürdürülebilmesi, alanındaki değişim ve yeniliklere ayak uydurabilmesi için gerekli yatırımlar ve işletme maliyetleri nedeniyle kaynak gereksinimi ile karşı karşıya kalınmaktadır. Kamu yayıncılarının en temel özelliği kamu fonlarından yararlanmasıdır. Döviz kurları ile enflasyondaki artışa bağlı olarak, işçi ve başka maliyetlerde büyük artışlar yaşanmıştır. Hizmetin sürekliliği açısından kurumun nizamlı ve öngörülebilir gelire gereksinimi olduğundan bandrol oranlarında yasanın verdiği yetki doğrultusunda artışa gidilmiştir.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.