Türk savunma endüstrisi eserleri Avrupa’da vitrine çıkıyor

Posted by

Türk savunma endüstrisi, isminden kelam ettirmeye devam ediyor.

Türk savunma endüstrisi şirketleri Orta ve Doğu Avrupa’nın en büyük askeri fuarı MSPO 2022’de uzunluk gösterecek.

Alınan bilgiye nazaran, bu yıl 30’uncusu yapılacak Milletlerarası Savunma Sanayii Fuarı MSPO’da, dünyanın dört bir yanından ülkelerin savunma endüstrileri ve üst seviye resmi delegasyonları yer alacak. Fuara, 6-9 Eylül’de Polonya’nın Kielce kenti konut sahipliği yapacak.

Lider ülke: Türkiye

MSPO’ya 2013 yılında “Lider Ülke” olarak katılan Türkiye, fuarda ikinci sefer bu statüde ağırlanacak. MSPO 2022’de, Türkiye ile Polonya ve Avrupa ülkeleri ortasındaki savunma endüstrisi iş birliği potansiyelinin geliştirilmesi ve derinleştirilmesi için yer hazırlanması hedefleniyor.

Fuara, 26 firma iştirak sağlayacak

Türkiye, MSPO 2022’ye Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) uyumunda ve Savunma ve Havacılık Sanayii İhracatçıları Birliği (SSI) takviyesiyle 26 firma ile iştirak sağlayacak.

Fuar müddetince Türk savunma endüstrisi firmalarının ürettiği çeşitli insansız kara ve hava araçları, zırhlı araç platformları, silah sistemleri, deniz sistemleri, elektronik sistemler, mühimmat, simülatörler ve lojistik dayanak eserleri, başta Avrupalı olmak üzere tüm iştirakçilerin beğenisine sunulacak.

Fuara katılacak şirktler

AA’nın haberine nazaran; fuar müddetince Türk resmi heyeti, mesken sahibi ülke yetkilileri ve fuara katılacak öbür ülke heyetleri ile görüşmeler yapacak.

Türkiye Ulusal Pavilyonu’nda, Polonya askeri yetkilileri başta olmak üzere fuar iştirakçilerine Türk savunma sanayii ve ileri teknolojik yetenekleri hakkında bilgiler sunulacak ve iş birliği fırsatları pahalandırılacak.

Fuara Türkiye’den Aksa Run Flat (TEKCAN), Alp Havacılık, ASELSAN, ASFAT, Cet Silah, Baykar, Dorçe, Garanti Kompozit, HATSAN, HAVELSAN, İŞBİR Elektrik, Katmerciler, Koluman, MKE AŞ, Nero Sanayi, Nurol Makine, REPKON, ROKETSAN, SAHA İstanbul, Samsun Yurt Savunma, Sarsılmaz, STM, TRANSVARO, TUALCOM, TURMAKS, ZSR katılacak.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.