Türkiye’ye güç krizi uyarısı: ‘Tüketimi mümkün olduğu kadar kısmalı’

Posted by

Uluslararası Güç Ajansı (UEA) Lideri Fatih Birol “Türkiye’nin mevcut doğal kaynaklarını en güzel halde kullanması ve güç tüketimini mümkün olduğu kadar kısması gerekiyor” dedi. Birol küresel güç krizinin Türkiye’ye tesirlerini Bloomberg HT’ye kıymetlendirdi.

Dünya’da iki türlü ülke olduğunun altını çizen Birol “İlk kategoride fiyatları belirleyen, ikinci kategoride ise dünya fiyatlarının ülkedeki fiyatları belirlediği ülkeler bulunuyor. Türkiye dünyadaki fiyatları etkileyen bir ülke değil” dedi.

Uluslararası Güç Ajansı (UEA) Lideri Fatih Birol

“YAPMAMIZ GEREKEN BUNU MİNİMİZE ETMEK”

Birol “Dünyadaki petrol ve doğalgaz fiyatlarının bu düzeylerde olması ve yüksek düzeylerde kalacak olması Türkiye iktisadını negatif olarak etkileyecektir. Bundan kaçınılması çabucak hemen imkansız. Bizim yapmamız gereken bunu minimize etmek olacaktır.

Kısa periyotta, Türkiye’nin mevcut doğal kaynaklarını en düzgün biçimde kullanması ve güç tüketimini mümkün olduğu kadar kısması gerekiyor. Bunlar yalnızca fırtınayı bir nebze olsun azaltabilir.” halinde konuştu.

“BÜTÜN ENERKİ KOLLARI KRİZDE”

Birol güç piyasasındaki dalgalanmanın ve fiyatlar üzerindeki baskının önümüzdeki periyotta de süreceğini belirtti. Avrupa’nın uzun yıllar boyunca Rus petrolü ve gazına bağımlı olduğunu, münasebetiyle bu kışın Avrupa için sıkıntı geçeceğini belirtti.

Dünyanın bugüne kadar yaşamadığı kadar derin ve kompleks bir güç krizi ile karşı karşıya olduğunun altını çizen Birol “1970’li yıllarda da bu türlü krizler yaşadık; fakat yalnızca petrol piyasaları bu türlü kuvvetli günlerden geçmişti. Şu anda hem petrol, hem doğalgaz; hem kömür hem de elektrik sıkıntı bir durumdan geçiyor” dedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.