Ümraniye’de boşanma basamağındaki bayanı, demir sopayla dövdüler

Posted by

Kadına şiddet son bulmuyor…

İstanbul’un Ümraniye ilçesine bağlı Esenkent Mahallesi’nde bayana şiddet olayı yaşandı.

2 çocuk annesi Funda Altınyay (36), boşanma evresinde olduğu ve 1 yıldır farklı yaşadığı eşi Ferit Altınyay ve kardeşi Yusuf Altınyay tarafından 10 aydır takip ediliyordu.

Çocuklarını kursa bırakan Funda Altınyay, çıkmalarını beklerken yanına gelen Ö.Ş. ile selamlaştı.

Kadını darbettiler

Ferit Altınyay ve kardeşi Yusuf Altınyay, bir erkekle selamlaştığını gördükleri bayana demir sopa ile saldırdı.

Kadını darbeden iki kardeş, akabinde konuştuğu Ö.Ş.’ye de saldırdı. Arbedenin büyümesi üzerine iki kardeş, olay yerinden uzaklaştı.

Yaralıya platin takıldı

Hastaneye kaldırılan yaralı kadının kolunun kırıldığı tespit edildi ve Altınyay’a platin takıldı.

Funda Altınyay, can güvenliği olmadığını belirtirken avukatı Saim Antlı ise saldırıyı gerçekleştiren Ferit Altınyay hakkında tutuklama talebinde bulunduklarını söyledi.

“Eve diğer bir erkek getirmek istedi”

Hem darbedildiğini hem de hakaret ve tehdide maruz kaldığını söyleyen Funda Altınyay, şu tabirleri kullanarak açıklamalarda bulundu:

“Boşanma sebebim şu; bana daima şöyle sıkıntısı, ‘Benim hayatımda bir bayan var. Sen 33 yaşına geldin, benim hayatıma nasıl bir bayan girdiyse senin hayatına da bir erkek girmeli. Ben sana güvenlikçi arkadaşımı ayarladım, meskene getireceğim. Sizi tanıştıracağım, üçümüz birlikte küme kuralım.’ dedi.

Ben bu durumdan çok rahatsızdım. Sonra bunları amcasına söyledim. Amcası bizim konutumuza geldi ve üzerime yürüyerek, ‘Bu olayı kapat. Bu türlü bir şeyden bahsedersen beşerler ölür.’ dedi.

Ben de ‘Kim ölürse ölsün, isterse babam ölsün ben bunu açıklayacağım.’ dedim. Şiddet, hakaret ve küfrü geçtim lakin ne olursa olsun, kendi arkadaşını bana ayarlamaya hakkı yok. Akabinde beni istemedi. Benden evvel boşanma davası açtı.”

“Beni copla döverdi, kemerle boğazımı sıkıyordu”

Evliliği sürecinde yaşadığı güç süreci de anlatan Altınyay, “Ben 4 yıl boyunca daima şiddet gördüm. Beni copla döverdi, kemerle boğazımı sıkıyordu, beni boğuyordu. Olaydan sonra can güvenliğim olmadığı için çocuklarımla birlikte bayan sığınma konutuna yerleştirildim.” dedi.

“Namusumuzu beş paralık ettin.’ dediler, beni dövdüler ve sakat bıraktılar”

Demirle yapılan akının akabinde ameliyat olduğunu belirten Funda Altınyay, “Çocuğu okula götürürken orada başım çok ağrıyordu. Okulun yanındaki muhtarlık bahçesinde oturuyordum. Otururken kendisi ile erkek kardeşi beni gördüler. Sonra gardırobun demiriyle beni dövdü.

Ardından kaynım yüzüme bir tokat daha attı. Beni hastanelik ettiler. Ben 6 gün boyunca hastanede yattım, ameliyat oldum. Beni dövmeden evvel bir ağabey geldi, nasıl olduğumu sordu. Teşekkür ettim, birbirimizi sorduk.

Sonra kenara geçti. O esnada kaynım ve eşim beni takip ediyormuş. Zati 10 aydır beni takip ettiklerini biliyordum. Zira beni daima tehdit ediyorlardı. ‘Eğer konuttan çıkarsan seni döveceğiz, seni sakat bırakacağız, seni öldüreceğiz’ diyorlardı.

Olaydan bir hafta evvel karakola gitmiştim. Bana, ‘Sen hala bizim namusumuzsun, nasıl öteki bir erkeğin selamını alırsın? Namusumuzu beş paralık ettin.’ dediler. Bu telaffuzları mazeret ederek beni dövdüler, sakat bıraktılar. Ben muhafaza istiyorum.” tabirlerini kullandı.

“Tutuklama talebinde bulunduk”

Funda Altınyay’ın Avukat Saim Antlı ise Ferit Altınyay’ın tutuklanması için talepte bulunduklarını vurgulayarak, “İlk boşanma davasını biz açmak istemiştik ancak 2 hafta sonra elimize tebligat geldi. Bizim aleyhimize bir davanın başlatıldığını gördük. Dava yaklaşık 5 ay evvel açıldı.

5 ayın sonunda bu olay yaşandı. Yaklaşık 12 sefer savcılık üzerinden karşılıklı biçimde şikayet durumu kelam konusu olmuş. Aslında yalnızca boşanma davasını takip edecektik, burada bayana karşı bir şiddet kelam konusu oldu.

Koruma kararı da ihlal edilince hususun bu duruma geldiğini anladık. Şu an hala muhafaza kararı var. Savcılık bu manada kıymetlendirme yaptı. Tabirler gereği haksız tahrik olduğunu düşündüğünden kaynaklı bir tutuklama gerçekleşmemiş lakin tutuklamanın yapılması ismine tutuklama talebinde bulunduk.” şeklinde konuştu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.