WikiLeaks kurucusu Assange’ın ABD’ye iadesi onaylandı

Posted by

İngiltere’de Belmarsh Cezaevi’nde bulunan WikiLeaks kurucusu Julian Assange’ın ABD’ye iadesi istikametinde verilen mahkeme kararı İçişleri Bakanlığı tarafından onaylandı.

The Guardian’ın haberine nazaran, Assange’ın avukatlarının, ABD’deki cezaevlerinde can güvenliği olmayacağını belirterek buna ait bir garanti sağlanması tarafındaki talepleri karşılanmamasına karşın onay verildi.

İçişleri Bakanlığı sözcüsü, reaksiyon çeken onay kararının 2003 tarihli Hatalıların İadesi Yasası kapsamında olduğunu belirterek mahkemenin de Assange’ın iade edilmesinin “insan haklarına aykırı” olmadığına kanaat getirdiğini söyledi.

175 YILA KADAR MAHPUS CEZASI ÖNGÖRÜLÜYOR

ABD, Irak ve Afganistan’da işlenen savaş cürümlerine ait 2010 ve 2011’de binlerce bâtın belgeyi yayımlaması nedeniyle Avustralya doğumlu 50 yaşındaki Assange’ı 18 farklı hatadan yargılamak istiyor. Avukatları, Assange’ın ABD’de yargılanıp hatalı bulunması halinde, 175 yıla kadar mahpus cezasına çarptırılabileceğini söylüyor.

ABD idaresi ise Assange’ın mahpus cezasının muhtemelen 4-6 yıl ortasında olacağını belirtiyor. ABD’ye iade edilmemek için Londra’daki Ekvador Büyükelçiliği’ne sığınan ve burada 6 yıl yaşayan Assange, 2019’dan bu yana İngiltere’de cezaevinde. İngiltere’de ABD’ye iade edilmesi talebiyle görülen davalardan aleyhte karar çıkmış, İngiltere’de Assange destekçileri kararı protesto etmişti. (DIŞ HABERLER)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.