Yalnızca Türkiye’de yetişen pelemir bitkisine ağır ilgi

Posted by

Dünya’da birinci sefer gliserin ve biyodizel üretiminde kullanılmak üzere Ar-Ge çalışmaları tamamlanan pelemir bitkisinin, kontratlı deneme ekimleri Eskişehir’de yapılmıştı. Hasat öncesinde Seyitgazi ilçesinde yapılan tarla gününde pelemir, çiftçilere tanıtıldı. Tabiatta bizatihi yetişebilen yabani bir çeşit olan pelemirin, biyodizel üretilebilen çeşitleri yalnızca Türkiye’de yetişiyor. Araçlarda, ısınmada ve havacılık endüstrisinde kullanılabilen biyodizel, çevreci ve yerli bir güç kaynağı olarak bedellendiriliyor. Pelemir bitkisinin de Türkiye’nin ileriye dönük biyodizel gereksinimini karşılayabilecek alternatif bir güç kaynağı olduğu söyleniyor. Ekildikten sonra bakım ve gübre üzere gereksinimleri olmama özelliği ile öne çıkan pelemir üretimi, çiftçiler ortasında yaygınlaşıyor.

EKSİ 25 DERECEYE KADAR DAYANABİLİYOR

Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde Öğretim Üyesi Duran Katar, Seyitgazi’de gerçekleştirilen tarla gününde çiftçilere pelemir bitkisi hakkında bilgiler verdi. Toprağı dinlendiren özelliği ile pelemirin nadasa bırakılacak tarlalarda yetiştirilebildiğinden bahseden Katar, “Geçen yıl sonbaharda yağışların biraz kısıtlı olması nedeniyle bitkilerin uzunluğu biraz kısa kaldı ancak olağan koşullarda 1-1.5 metreye kadar büyüyebilen ve yaklaşık 150 kilograma kadar tohum üretebilen bir bitkidir. Bitkimiz kazık esaslı kışlık bir bitki. Pelemir, sonbaharda ekildiği vakit rozet periyodunda rahatlıkla eksi 25 dereceye kadar dayanabilen bir ürün” tabirlerini kullandı.

Pelemir bitkisinin kıymetli bir yağ potansiyeline sahip olduğunu anlatan Katar, bu bitkinin yaygınlaşması gerektiğini vurguladı. Yalnızca Türkiye’de yetişen çeşitlerinin olduğunu söyleyen Duran Katar, kelamlarına şöyle devam etti;

“İleriye dönük biyodizel üretimi için Anadolu’nun en büyük potansiyele sahip alternatif yağ bitkisi olacak. Pelemir, Anadolu’nun iklim şartlarına ve topraktaki badirelere çok daha uyumlu ve Anadolu’nun öz evladı olan bir bitki. Türkiye, dışarıdan güç satın alan bir devlet. Bilhassa fosil yakıt dediğimiz akaryakıt ve mazotu dışarıdan satın alan bir ülkeyiz. Avrupa Birliği münasebetleri çerçevesinde, kullandığımız olağan dizelin içine binde beş biyodizel oranında karıştırmamız mecburî olan bir durum kelam konusu. Bu bitkinin en kıymetli özelliği de binde beş oranındaki gereksinimimizi karşılamada bize en çok yardımcı olabilecek bitkilerden birisi olması.”

ALTERNATİF OLACAK 

Eskişehir’de çiftçilik ile uğraşan 55 yaşındaki Mustafa İrfan Kara, yapılan tanıtımlar sonrasında deneme maksatlı pelemir ektiğini lisana getirdi. Eseri gübre ve ilaç kullanmadan neredeyse masrafsız yetiştirdiğini anlatan Kara, “Pelemiri daha evvelce hiç duymamıştım. Arkadaşlar tanıtımlarını yaptılar. Bizlere de tohum konusunda, alım konusunda yardımcı oldular. Büsbütün organik bir eser yetiştirmiş olduk. En azından pelemirin ne olduğunu, nasıl yetişebileceğini, bize neler getirebileceğini görmüş olduk. Yüksek maliyetlere nazaran daha fazla üretmek istiyoruz zira arpa, buğday ve yulafta yüzde 60 civarı masraf tekabül ediyor. Bu bitkiyi masrafsız ektiğimiz için eser bizi tatmin ederse, nadasa bırakacağımız boş yerleri kıymetlendirmemiz açısından bizim için alternatif bir eser olacak” dedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.