Yolda kötüleşen Bulgar tır sürücüsü, Türkiye’de sıhhatine kavuştu

Posted by

Mersin’den Adana’ya yolan çıkan Bulgar asıllı tır sürücüsü Yuri Asenov Cherneva, Pozantı işçesini geçtikten 1 saat sonra direksiyon başından kötüleşti.

Tırı zahmetle durduran Cherneva yığılınca, GPS aygıtından firmanın Bulgaristan’daki merkezine, tırın seyir planına muhalif durduğuna dair sinyal gitti.

Olağan dışı bir şey olabileceğini düşünen yetkililer, Cherneva’yı aradı. Telefonu açıp “Ölüyorum.” diyen sürücü, daha fazla konuşamadı.

DHA’nın haberine nazaran; firma yöneticileri, Türkiye Sıhhat Bakanlığı ile irtibata geçerek durumu bildirdi.

Rahatsızlığın sebebi, salmonella bakterisi çıktı

Harekete geçen gruplar, tırın durduğu bölgeye gitti. Şuuru kapalı bulunan sürücü, ambulansla Adana Kent Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne getirildi. ‘Salmonella’ bakterisi nedeniyle teneffüs ve akut böbrek yetmezliği yaşadığı belirlenen Cherneva, 16 gün ağır bakımda kaldıktan sonra nefroloji servisine alındı.

Tedavisi tamamlanan Cherneva, akabinde taburcu edildi.

“Bize gösterilen ilgi ve yeterlilikleri hiç unutmayacağız”

Bulgaristan’dan kardeşi Nicolina Yurieva Cherneva ile birlikte Türkiye’ye gelen tır sürücüsünün kızı Ralitsa Yurieva Cherneva, “Babam, 16 gün şuuru kapalı halde kaldı, durumu çok ağırdı lakin burada hastanenin yöneticilerinden tabiplere, hemşirelerden paklık elemanlarına kadar herkes bizimle en yeterli biçimde ilgilendi. Ne kadar teşekkür etsek az. Çok büyük gayret gösterdiler. Türk sağlıkçılarının bu ilgisi ve emeği olmasaydı babam, hayatta olmazdı. Bize gösterilen ilgi ve uygunlukları hiç unutmayacağız.” dedi.

“16 gün boyunca şuurum kapalı kalmış”

Yuri Asenov Cherneva da dünyaya yine geldiğini belirterek, “Fenalaşınca kazaya yol açmamak için fren yaptım. Birkaç dakika sonra neden durduğumu sormak için çalıştığım firmadan aradılar. Açıp, yalnızca ‘Ölüyorum’ dedim. Telefon elimden düşmüş, sonraki 16 gün boyunca şuurum kapalı kalmış. Kızlarımın anlattığına nazaran, tabipler beni kurtarmak için çok büyük uğraş sarf etmiş. Hepsine farklı ayrı teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Doç. Dr. Emrah Günay ise “Hastamız bakteriyel enfeksiyona bağlı teneffüs ve akut böbrek yetmezliğiyle gelmişti. Ağır bakım takiplerinin akabinde kliniği düzelince nefroloji servisine devraldık. Takiplerinde şu anda böbreği de düzeldi.” dedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.