Yunanistan’da seçim: Miçotakis’in partisi önde tamamladı

Komşu Yunanistan’da 21 Mayıs Pazar günü halk, genel seçimler için sandık başına gitti.

Resmi olmayan sonuçlara göre, Başbakan Kiryakos Miçotakis’in lideri olduğu Yeni Demokrasi Partisi, yüzde 40,8’lik oy oranıyla zafer elde etti.

Yeni Demokrasi Partisi’nin lideri, seçim başarısını destekçileriyle birlikte kutladı.

Miçotakis’in partisini, yüzde 20,1’lik oy oranıyla eski Başbakan Aleksis Çipras’ın lideri olduğu Radikal Sol İttifak (Syriza) takip etti. Yeni Demokrasi Partisi’nin Syriza’dan 20 puan fazla oy alması ezici bir zafer olarak yorumlandı. Seçim sonuçlarından sonra Çipras, Miçotakis’i arayarak tebrik etti.

Sosyalist PASOK-KINAL ittifakı ise yüzde 11,6 oy alarak sandıktan üçüncü çıktı.

PARLAMENTODA HANGİ PARTİ KAÇ MİLLETVEKİLİ ÇIKARDI?

Bu sonuçlara göre, 300 koltuklu Yunan parlamentosunda Yeni Demokrasi Partisi’nin koltuk sayısı 145, Syriza da 72 koltuk kazandı. Üçüncü sıradaki Pasok ise seçmenlerini 41 sandalyeyle temsil edecek.

Ancak hiçbir parti nispi seçim sistemine göre, ülkeyi tek başına yönetmek için gereken 151 koltuğa ulaşamadı.

Yunanistan’daki seçim sistemine göre, birinci olan partiye 2. turda fazladan 20 sandalye veriliyor. Buna göre, Yeniden Demokrasi Partisi’nin koltuk sayısının 160’ı geçmesi bekleniyor.

MIÇOTAKIS İKİNCİ OYLAMA İÇİN MESAJ VERDİ

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, seçim sonuçlarına ilişkin değerlendirmede bulundu.

Halka, kendisine ve partisine gösterdiği büyük destek için teşekkür eden Miçotakis, “Halkımız oylarıyla ülkemizin bu dört yılda attığı önemli adımları bildiğini gösterdi.” diye konuştu.

Miçotakis, sandık sonuçlarına göre umudun kötümserliğe, birliğin ayrıma karşı galip geldiği yorumunu yaparak, “Sandık sonuçları Yeni Demokrasinin tek başına güçlü bir şekilde iktidar olabilmesi için halkın onayını aldığını kanıtladı. Seçmenler bugün bunu net bir şekilde istedi ancak bizden bir şey daha istediler. İlerleme, cesur reformlar yolunda daha hızlı koşmamızı.” dedi.

Duygulu ve gururlu olduğunu ifade eden Miçotakis, böylesi büyük bir oy oranının kendisine yüklediği sorumluluğun ağırlığını hissettiğini vurguladı.

Miçotakis, halkın güvenine layık olmak için daha çok çalışacağına söz vererek, şunları kaydetti:

“Sonuçların verdiği mesaj son derece açık. Vatandaşlar dört yıllık görev süresi için güçlü bir hükümet istiyor. Bizi hala Avrupa’dan ayrı tutan açığı hızlıca kapatmamız için daha cesur reformlarla.”

Partisinin merkez binası önünde toplanan kalabalığa hitap eden Miçotakis, “Hemen yarından itibaren başlayacak ve bir sonraki seçimlere kadar sürecek mücadeleyi birlikte vereceğiz. Halk buna çoktan karar verdi. Yeni Demokrasinin tek başına iktidarı sandıkta matematiksel olarak da teyit edilsin.” dedi.

Miçotakis, sözlerine şöyle devam etti:

“Bugün kendimize biraz rahatlamak, bu zaferi hak ettiğimiz gibi kutlamak için müsaade edelim. Bazılarının lanse etmeye çalıştığı gri Yunanistan’ın karşında daha aydınlık bir Yunanistan’ın zaferi. Yani, yarından itibaren bizi çok iş bekliyor. Bugün attığımız ilk adımı tamamlayabilmek ve nihai galip olup üstlendiğimiz önemli işi sürdürmek için istikrarlı ve cesur bir şekilde ilerleyeceğiz.”

YENİ SEÇİM SİSTEMİNE GÖRE İKİNCİ KEZ SANDIĞA GİDİLEBİLİR

Yunanistan’da bu yıl ilk kez uygulanan seçim sistemine göre, sandıktan çıkan sonuçların herhangi bir partinin tek başına iktidar olmasına izin vermemesi halinde, koalisyon için görüşmelerin yapılmasını öngörüyor. Koalisyon için uzlaşıya varılamaması halinde ise seçmenler için ikinci kez sandık kuruluyor.

Sandığa ikinci kez gidildiğinde, birinci olan partiye en az yüzde 25 oy almak kaydıyla 300 sandalyelik parlamentoda fazladan 20 sandalye veriliyor. Oy oranı yüzde 25’i her yüzde 0,5 oranında aştığında fazladan sandalye sayısı da bir artıyor.

Resmi olmayan sonuçlara göre, parlamentoda 140’ın üzerinde sandalyeye sahip olan Yeni Demokrasinin ikinci kez sandığa gidildiğinde de aynı oy oranını alması halinde sandalye sayısının 160’ı geçmesi ve tek başına iktidar olması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir