Araştırma: Ölçülü içki tüketimi kalp hastalıkları riskini azaltabilir

Yapılan yeni bir araştırma, ölçülü içki tüketiminin beyne giden streste uzun vadeli azalmaya sebep olacağı için kalp hastalığı riskini düşürebileceğini gösterdi.

The Guardian’da yer alan habere göre, ABD’deki araştırmacılar az ya da ölçülü içki tüketiminin kalp hastalığı riskini düşürebileceğini belirtirken bu durumun içkinin tehlikelerinin yok sayılabileceği anlamına gelmediğini vurguladı.

Araştırmayı yürütenlerden kardiyolog Ahmed Tawakol, “Biz kalp krizi riskini düşürmek için içki tüketimini teşvik etmiyoruz” dedi.

Araştırmada bilim ,insanları kadınlarda günde bir içki erkeklerde bir ya da iki içki olarak kabul edilen “ölçülü” içki tüketiminin kalp hastalığı riskini nasıl azalttığını araştırdı.

Bulguları Journal of the American College of Cardiology’de yayınlanan ortak yazarlar Kenechukwu Mezue ve Michael Osborne liderliğindeki çalışma, Mass General Brigham biyobankasına kayıtlı 50 bin kişiyi inceledi.

Genetik, klinik, yaşam tarzı ve sosyoekonomik bulguları değerlendiren araştırmacılar, hafif ila orta derecede içki tüketenlerin kardiyovasküler hastalık riskinde bir azalma buldular.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir