NATO’da Ukrayna vizesine Almanya’dan “savaş çıkar” uyarısı

Litvanya’daki NATO Zirvesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ve İsveç Başbakanı Ulf Kristersson iki kez görüştü. Görüşme sonra bir basın açıklaması yapan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, üçlü zirveden mutabakat çıktığını açıkladı. Üçlü görüşmeden isveç’in onay belgelerinin TBMM’ye sunulmasıyla ilgili karar çıktı.

İsveç kararından sonra gözler Ukrayna’ya çevrildi.

Almanya’nın zirvede Ukrayna’nın NATO üyeliğinin ertelenmesini savunacağı öğrenilmişti.

Telegraph gazetesi Almanya hükümetinin, gelecek günlerde Litvanya’da yapılacak zirvede Ukrayna’nın NATO üyeliğine karşı çıkacağını yazmıştı.Gazeteye konuşan NATO içinden bir kaynak, “Berlin direkt üyelik önermeye soğuk bakıyor. Esasında üyeliği engelleme amacıyla, zaman ve süreç istiyorlar” dedi.

Kaynak ayrıca, “Berlin, Vladimir Putin’in 5. maddeyi test etmesini görmek istemiyor” ifadelerini kullanmıştı. NATO anlaşmasının 5. maddesi bir müttefikin saldırıya uğraması durumunda diğer müttefiklerin de saldırıya uğramış sayılmasını öngörüyor.

UKRAYNA’YA DAVET YOK

Ukrayna’nın en büyük ikinci silah sevkiyatı destekçisi olarak Almanya’nın oynayacağı özel bir rol olduğunu öne süren Tagesspiegel gazetesi bugünkü NATO zirvesinden Ukrayna’ya herhangi bir üyelik daveti gelmeyeceğini yazdı.

“SAVAŞ ÇIKARDI”

Ülkenin en büyük gazetelerinden biri olan Bild ise Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda’nın sözlerine yer verdi. “Ukrayna’nın mümkün olan en kısa sürede NATO’ya katılması Polonya’nın çıkarınadır.” diyen Duda, Almanya’nın Rusya ile savaştan korkmasını anladığını belirterek “Savaşın sonuna kadar beklemeniz gerekiyor” dedi.

Ukrayna’yı bir an önce NATO’da görmek istemesine rağmen savaş korkusunun sadece Almanya’ya özel olmadığını belirten Duda, “Ukrayna bugün NATO’da olsaydı, savaş olurdu, çünkü diğer müttefik ülkeler Ukrayna’ya yardım etmek zorunda kalırdı” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx